• Adrian Walczyk

Jak rozpocząć swój występ?

Aktualizacja: 15 mar 2019


Dobry wieczór Państwu, witam serdecznie na jubileuszu 25-lecia firmy X, nazywam się... - wybaczcie, ale nie chce mi się kończyć tego zdania. Sztampa, nuda i jeszcze raz sztampa.


Mówi się, że prawdziwego mężczyznę poznajemy nie po tym jak zaczyna, ale jak kończy. Panowie konferansjerzy - w naszym fachu to porzekadło nie działa.

Otwarcie imprezy z kilku powodów jest jednym z najważniejszych punktów całego programu. Dlaczego? Już tłumaczę.


11 sekund


Wg badań tyle czasu potrzebujemy, żeby zainteresować się produktem w sklepie, zawartością strony internetowej albo nową osobą. Nasz mózg jest z natury bardzo leniwy. Choć ma całą masę obowiązków, lubi je wykonywać w najprostszy sposób. Znasz to z autopsji. Przyznaj, że często już po pierwszych sekundach jesteś w stanie określić, na ile ktoś wydaje ci się sympatyczny i wiarygodny. Kto z nas nie spotkał na swojej drodze osoby, którą polubił od pierwszego wejrzenia, albo zraził się do niej bez dalszej chęci poznania - tak zupełnie bez powodu? Pamiętaj, że jeśli rozmówca cię polubi, otworzy się i będzie cię traktował przyjaźnie. Jeśli uzna cię za wiarygodnego, zaufa twojej kompetencji i intencjom. Te dwa kryteria w 80–90 proc. tworzą pierwsze wrażenie i masz 11 sekund, by je zbudować.


Właśnie dlatego dobre rozpoczęcie imprezy jest kluczowe. Odrzućmy sztampowe: Dzień dobry, witam, dobry wieczór bla bla bla. Jak to zrobić? Najprościej stosując metodę odwróconej kolejności. Spójrzcie na poniższy case.


Przygotowujesz się do piłkarskiego turnieju charytatywnego na Stadionie Narodowym. Głównym punktem programu jest mecz Aktorzy vs Dziennikarze. Dochód z biletów oraz z licytowanych gadżetów będzie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego dla chorych dzieci.1) SZTAMPA - Dzień dobry wszystkim, witam bardzo serdecznie na meczu gwiazd Aktorzy vs Dziennikarze. Witam wszystkich kibiców obecnych na Stadionie Narodowym, oficjeli i naszych zawodników. Drodzy Państwo, organizacja turnieju to wspaniała inicjatywa, dochód z imprezy.... (mam dość, a ty?)


2) ODWRÓCONA KOLEJNOŚĆ - Sukcesy naszej kadry, jak choćby zwycięstwo z reprezentacją Niemiec w eliminacjach do MŚ w Rosji, mecz otwarcia podczas Euro 2012, mecz otwarcia na siatkarskich mistrzostwach świata, niezliczone koncerty największych gwiazd muzycznych - PGE Narodowy to miejsce wyjątkowe, które dziś dopisze do swojej historii kolejne ważne wydarzenie. Panie i Panowie przed nami wyjątkowy mecz Aktorzy vs Dziennikarze. Mecz, w którym wszyscy jesteśmy zwycięzcami, bo pomagamy (pauza) podopiecznym Ośrodka Zdrowia w Warszawie. Jan Nowak witam serdecznie wszystkich kibiców....


Pierwsza zapowiedź to oklepana regułka, która zaczyna się od powitania i przechodzi do celu spotkania. Teoretycznie nie ma w niej błędów. Jest napisana poprawnie i odpowiada na zasadnicze pytania: kto, co, gdzie, po co. Przyznacie jednak, że jest nudna.


Jaki zabieg zastosowałem w drugiej zapowiedzi? Odwróconą kolejność. Zacząłem od miejsca naszego spotkania, przywołując ważne momenty w historii PGE Narodowy. Tym sposobem zgrabnie przeszedłem do celu spotkania, by dopiero na końcu powitać gości, wymuszając trochę reakcję kibiców w postaci braw.


Sami oceńcie, które rozwiązanie jest dla Was wygodniejsze, pamiętając, że warto szukać nieszablonowych rozwiązań. Tym przecież powinien się charakteryzować dobry konferansjer, prawda? Ach i pamiętajcie o energii, gestach serdeczności i uśmiechu. Pomagają zyskać sympatię widzów.


Koniec części czwartej.
Event&Media                         

Adrian Walczyk                     

NIP: 899-261-28-96

Tel. 605 365 400

E-mail: adrian.walczyk@gmail.com

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna