• Adrian Walczyk

Czy jesteś gotowy do występu?

Aktualizacja: 15 mar 2019


Odpowiedzieliśmy sobie na sześć kluczowych pytań, które pomogą nam dobrze przygotować się do występu. Znamy godzinowy harmonogram, mamy listę ważnych gości i sponsorów a także notatki na temat występujących gwiazd. Garnitur wisi na wieszaku, spinki spakowane do walizki, mucha... zawsze przypominam sobie o niej w ostatniej chwili. Jesteśmy gotowi? Prawie. Czas na próbę generalną.


Na pewno każdy z Was doskonale pamięta kultową grę The Sims. Stworzony przez nas bohater mógł uczyć się wielu rzeczy: techniki, logiki, gry na instrumencie, gotowania i wreszcie... charyzmy. Sim podchodził do lustra i gadał w swoim języku.


Ćwiczenie przed lustrem jest bardzo pomocne. Patrząc na własne odbicie, widzimy jak postrzega nas audytorium. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na mimikę twarzy oraz gestykulację, czyli tzw. komunikację niewerbalną (mowę naszego ciała). Poniżej wypunktowałem kilka wskazówek, które mogą Wam pomóc w przygotowaniach.


1. Bądź wyprostowany i unieś delikatnie klatkę piersiową.

2. Uśmiechnij się - nie jak hollywoodzka gwiazda - naturalnie.

3. Skup się na swoich oczach. Nie patrz wrogo. Nie marsz brwi.

4. Wybierz sobie kilka punktów, po których będziesz wodził wzrokiem.

5. Kiedy kogoś witasz, zaakcentuj to delikatnym skinieniem głowy i uśmiechem.

6. Nie wymachuj agresywnie rękami.

7. Stosuj otwarte gesty - nie zamykaj się przed publicznością.

8. Nie pędź ze swoimi kwestiami.

9. Rób naturalne pauzy.

10. Akcentuj najważniejsze punkty swojej wypowiedzi.


Bez względu na to jak długo występujecie przed audytorium, ćwiczenie przed lustrem powinno być obowiązkowym punktem Waszych przygotowań do pracy. Wydarzenie wydarzeniu nierówne. Nie warto polegać wyłącznie na swoim doświadczeniu i na umiejętności improwizacyjnej. Obserwując swoje odbicie, łatwiej odkryjecie złe nawyki, nad którymi zawsze warto pracować. Poza tym kto wie... może na imprezie, tuż przed sceną, pojawią się operatorzy kamer w towarzystwie fotoreporterów. Ćwiczenie przed lustrem doda Wam pewności siebie. Nie będziecie się zastanawiać jak wypadniecie na filmie albo na zdjęciach, bo przecież pamiętacie swoje lustrzane odbicie.


Na tym kończymy nasze przygotowania. Pewni siebie wsiadamy w auto i ruszamy w trasę. Czas na kolejne wyzwania.
Event&Media                         

Adrian Walczyk                     

NIP: 899-261-28-96

Tel. 605 365 400

E-mail: adrian.walczyk@gmail.com

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna