• Adrian Walczyk

Wystąpienia publiczne - podsumowanie

Aktualizacja: 15 mar 2019Każdy z nas, prędzej czy później, staje w obliczu wystąpienia publicznego. Nie musi to być wcale uroczyste przemówienie na scenie przed kilkutysięcznym tłumem. Dzieci występują w szkole - przy okazji apelu albo przedstawienia. Studenci przygotowują prezentacje, które później muszą wygłosić na forum grupy. Pracownicy muszą referować swoje wyniki przed zarządem, wcześniej jednak muszą dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, i wreszcie podczas towarzyskich spotkań... tam również pełnimy rolę mówcy, choćby w takcie nieformalnej rozmowy. Każdy z nas chce przykuć uwagę słuchaczy.


We wcześniejszych wpisach pokazałem Wam w jaki sposób można przygotować się do wystąpienia publicznego - metoda siedmiu pytań. Swoją teorię oparłem na pracy konferansjera. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy odwiedzający tę stronę jest osobą z branży eventowej. Pytania są jednak na tyle płynne, że można je dostosować do własnych potrzeb. Poniżej przykład.


1. Jaki typ imprezy prowadzę? = Co jest tematem wystąpienia/rozmowy? Jaka jest atmosfera - oficjalna czy swobodna?

2. Jaki jest ukryty cel imprezy? = Jaki efekt chciałbym uzyskać swoim wystąpieniem? Jakie są oczekiwania słuchaczy? Jaki jest kontekst wystąpienia?

3. Co trzeba powiedzieć? = Jakich argumentów użyć, żeby przekonać słuchaczy do swoich racji? Jaką formę wystąpienia powinienem obrać?

4. Czego nie wolno mówić? = Jakich argumentów powinienem się wystrzegać podczas rozmowy? (Przykład: rozmawiając z wegetarianinem, szanując jego poglądy, nie będę rozmawiał o mięsie).

5. Jak zacząć swój występ? = Przygotuj plan swojego wystąpienia: wstęp, rozwinięcie, zakończenie? (W żadnym wypadku nie ucz się wystąpienia na pamięć - nikt Tobie ani w Ciebie nie uwierzy!)

6. Co może pójść nie tak? = Jak zareagować na niespodziewane sytuacje podczas rozmowy? Jakie "asy" przygotować?

7. Czy jestem gotowy? = Zbierz wszystkie myśli jeszcze raz. Podsumuj je. Nagraj swoją wypowiedź, a później jej odsłuchaj. Poproś kogoś bliskiego, żeby Ciebie posłuchał. Stań przed lustrem.


Odpowiadając sobie na każde z siedmiu pytań, łatwiej Wam będzie przygotować konspekt swojego wystąpienia. Pamiętajcie, że o jego jakości decyduje przede wszystkim sposób przygotowania się do niego. Ważne jest to, co mówicie, jak to robicie oraz jak wyglądacie...


O wyglądzie słów kilka powiem w kolejnym wpisie na blogu. Do miłego czytania.Event&Media                         

Adrian Walczyk                     

NIP: 899-261-28-96

Tel. 605 365 400

E-mail: adrian.walczyk@gmail.com

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna